The Art League hosts monthly competitions of work submitted by members at each monthly meeting. Members are requested to check in their entries before 6:30 pm on the evening of the meeting. Works are judged by the demonstrator for that month meeting. Only one entry per member is allowed at each monthly show. However, a member may also submit an additional entry in the popular vote category.
The categories for entries are as follows: Novice, Intermediate, Advanced, Masters (for oils, watercolors, mixed and other media); Crafts/3D, and Digital Art.
Work must be presented in a professional manner. All entries except Craft/3D must be framed (gallery-wrapped canvases are considered “self-framed”). Art work submitted for judging at League meetings are awarded First, Second and Third place ribbons in each category depending on the numbers of works submitted. A Best of Show ribbon is awarded and Honorable Mention ribbons may be given at the judge’s discretion. The Popular Vote ribbon is determined by secret ballot of members in attendance.
Popular Vote Themes
January | Winter |
February | Abstract |
March | Portrait |
April | Animals |
May | Flowers |
June | Water |
July | Mixed-media |
September | Landscape |
October | Still Life |
November | Fall |
Winners of the April 12, 2022 Monthly Show
Best of Show |
Cheryl Keller Kearney |
Masters |
1st place: Vicky Mayhew 2ndplace: Su Kim 3rd place: JoAnn Rossi |
Intermediate/Advanced |
1st place: n/a 2nd place: n/a 3rd place: n/a |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media |
1st place: Linda Frysinger 2nd place: Allyn Constant 3rd place: Alice Sioson |
Popular Vote |
Cheryl Keller Kearney |
Top Place winners of April 12, 2022 Monthly Show
Left to Right: Vicky Mayhew, Cheryl Keller Kearney, Linda Frysinger
Winners of the March 8, 2022 Monthly Show
Best of Show |
JoAnn Rossi |
Masters |
1st place: Rita Hughes 2ndplace: Bill Hayes 3rd place: Sandra Slater |
Intermediate/Advanced |
1st place: Bobbie Turudic 2nd place: Lynne Farnell 3rd place: Marilyn Jonas |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media |
1st place: Vicky Mayhew 2nd place: Allyn Constant 3rd place: Thuy Do |
Popular Vote |
Sandra Slater |
Top Place winners of March 8, 2022 Monthly Show
Left to Right: Sandra Slater, JoAnn Rossi, Rita Hughes, Vicky Mayhew
Winners of the January 11, 2022 Monthly Show
Best of Show | Marion Higgins |
Masters | 1st place: Carmen Leslie
2ndplace: Alice Sioson 3rd place: Rita Hughes Hon Mention: Carol Levine |
Intermediate/Advanced | 1st place: Lynne Farnell
2nd place: Susan Pierce 3rd place: Elizabeth Butterfield |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media | 1st place: Alice Sioson
2nd place: Diana Harrison |
Popular Vote | Mickey Costello |
Top Place Winners of January 11, 2022 Monthly Show
Seated-Left to Right: Mickey Costello, Lynne Farnell, Alice Sioson
Standing-Left to Right: Marion Higgins, Carmen Leslie
Winners of the November 09, 2021 Monthly Show
Best of Show | Barbara Simundza |
Masters |
1st place: Carmen Leslie 2ndplace: Alice Sioson 3rd place: Vicky Mayhew Hon Mention: Carol Levine |
Intermediate/Advanced |
1st place: Rita Hughes 2nd place: Marilyn Jonas 3rd place: John Robinson Hon Mention: John Harper |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media |
1st place: Alice Sioson 2nd place: Allyn Constant 3rd place: Lynne Farnell Hon Mention: Carol Levine |
Popular Vote | Marilyn Jonas |
First place winners of November 9, 2021 Monthly Show
Seated: Left to Right: Marilyn Jonas, Popular Vote; Rita Hughes, Intermediate/Advanced;
Alice Sioson, 3D-Multimedia; Standing: Left to Right: Carmen Leslie, Masters; Barbara Simundza, Best of Show
Winners of the August 10, 2021 Monthly Show
Best of Show | Allyn Constant |
Masters | 1st place: Alice Sioson
2ndplace: Carol Levine 3rd place: Susie Ralston |
Intermediate/Advanced | 1st place: Marilyn Jonas
2nd place: Judy Sherratt 3rd place: Marjorie Faircloth |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media | 1st Place: Diana Harrison
2nd Place: Alice Sioson |
Popular Vote | Ida Bruce |
Winners of the July 20, 2021 Monthly Show
Best of Show | Alice Sioson |
Masters | 1st place: Barbara Simundza
2ndplace: Ilana Cohen 3rd place: Carol Levine
|
Intermediate/Advanced | 1st place: Mary Di Donna
2nd place: Diana Harrison 3rd place: Lynne Farnell Hon Mention: Rita Hughes
|
3-Dimensional/Digital/Mixed Media |
1st Place: Alice Sioson 2nd Place: Diana Harrison |
Popular Vote | Susie Ralston |
First place winners of July 20, 2021 Monthly Show
Seated: Left to Right: Susie Ralston, Popular Vote; Ilana Cohen, 2nd Place Masters;
Alice Sioson, Best of Show and 1st Place 3-D Multi Media;
Standing: Left to Right – Barbara Simundza, Masters; Mary Di Donna, Intermediate/Advanced
NOTE: No Meetings from April 2020 thru June 2021 due to Covid19!
Winners of the March 10, 2020 Monthly Show
Best of Show | Carmen Leslie |
Masters | 1st place: Alice Sioson
2ndplace: Chin Feng Chang 3rd place: Vicky Mayhew Hon Mention: William Hayes Hon Mention: Carol Levine Hon Mention: Kelly Frankiewicz |
Intermediate/Advanced | 1st place: Mary Di Donna
2nd place: John Harper 3rd place: John Robinson |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media |
1st Place: Betty Lucero 2nd Place: Alice Sioson 3rd Place: Judy Sherratt |
Popular Vote | Mickey Costello |
Winners of the February 11, 2020 Monthly Show
Best of Show | Judy Sherratt |
Masters | 1st place: Alba Powell
2ndplace: Vicky Mayhew 3rd place: Carmen Leslie Hon Mention: William Hayes |
Intermediate/Advanced | 1st place: Judy Sherratt
2nd place: Marilyn Jonas 3rd place: Mary Di Donna Hon Mention: Vera Broyles
|
3-Dimensional/Digital/Mixed Media |
1st Place: Allyn Constant |
Popular Vote | Judy Sherratt |
Winners of the January 14, 2020 Monthly Show
Masters | 1st place: Vicky Mayhew
2ndplace: Chin Feng Chang 3rd place: Rita Hughes |
Intermediate/Advanced | 1st place: Diana Harrison
2nd place: Judy Sherratt 3rd place: Marjorie Faircloth
|
3-Dimensional/Digital/Mixed Media |
Honorable Mention: Alice Sioson |
Popular Vote | Alice Sioson |
Winners of the November 12, 2019 Monthly Show
Best of Show | Vicky Mayhew |
Masters | 1st place: Vicky Mayhew
2ndplace: Carmen Leslie 3rd place: Alba Powell |
Intermediate/Advanced | 1st place: Marjorie Faircloth
2nd place: Judy Sherratt 3rd place: Ida Bruce |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media | 1st place: Chin Feng Chang
2nd place: Susan Roberge 3rd place: Alice Sioson |
Popular Vote | Vicky Mayhew |
Winners of the October 8, 2019 Monthly Show
Best of Show | Ray Grier |
Masters | 1st place: Barbara Simundza
2ndplace: Alice Sioson 3rd place: Chin Feng Chang Honorable Mention: Carmen Leslie |
Intermediate/Advanced | 1st place: Ann Hurley
2nd place: Judy Sherratt 3rd place: Marjorie Faircloth Honorable Mention: Eleonore Johnson |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media | 1st place: Allyn Constant
2nd place: Cathryn McCormick 3rd place: Thuy Do Honorable Mention: Chin Feng Chang |
Popular Vote | Alice Sioson |
Winners of the September 10, 2019 Monthly Show
Best of Show | Carmen Leslie |
Masters | 1st place: Ann Meairs
2ndplace: Rita Hughes 3rd place: Barbara Simundza Honorable Mention: Chin Feng Chang |
Intermediate Advanced | 1st place: Irene Cohen
2nd place: Marjorie Faircloth 3rdplace: Frieda Davis Honorable Mention: Susan Roberge |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media | n/a |
Popular Vote | Irene Cohen |
First place winners of September 10, 2019 Show
Front Row: (Left to Right) Irene Cohen, Intermediate/Advanced and Popular Vote;
Ann Meairs, Masters; Back Row: Carmen Leslie, Best of Show
Winners of the July 09, 2019 Monthly Show
Best of Show | Carmen Leslie |
Masters | 1st place: Chin Feng Chang
2ndplace: Barbara Simundza 3rd place: Rita Hughes Honorable Mention: Ray Grier |
Intermediate Advanced | 1st place: Irene Cohen
2nd place: John Harper |
3-Dimensional/Digital/Mixed Media | 1st place: Allyn Constant
2ndplace: Alice Sioson 3rd place: Judy Sherratt |
Popular Vote | Allyn Constant |
Winners of the June 2019 Monthly Show
Best of Show | Steve Moore |
Masters | 1st place: Carmen Leslie 2nd place: Cheryl Keller 3rd place: Carol Levine Honorable mention: Rita Hughes |
Intermediate/Advanced | 1st place: Irene Cohen 2nd place: Marjorie Fairecloth 3rd place: Eleonore Johnson Honorable mention: John Harper |
Popular Vote | Linda Allen |
Winners of the May 2019 Monthly Show
Best of Show | Steve Moore |
Masters | 1st place: Kelly Frankiewitz 2nd place: Carmen Leslie 3rd place: Carol Levine Honorable mention: Alice Sioson Honorable mention: Barbara Simondza |
Intermediate/Advanced | 1st place: Frieda Davis 2nd place: Marjorie Fairecloth 3rd place: Ann Hurley |
3-Dimension/Digital Mixed Media | 1st place: Judy Sherratt 2nd place: Allyn Constant 3rd place: Alice Sioson Honorable mention: Vivian Arluk |
Popular Vote | Frieda Davis |